Aktualności

Czy styropian wygłusza?

11/08/2023
Czy styropian wygłusza?

Izolacja akustyczna stała się kluczowym aspektem współczesnej architektury i budownictwa. Odpowiednie wygłuszenie wnętrz może znacząco wpłynąć na komfort życia mieszkańców. W tym artykule dowiesz się, jakie są właściwości wygłuszające styropianu i dlaczego stanowi dobry materiał izolacji akustycznej ścian, podłóg i sufitów.

Czym jest izolacja akustyczna domu?

Izolacja akustyczna domu ma za zadanie ograniczyć przenikanie dźwięku pomiędzy różnymi pomieszczeniami oraz tych dochodzących z zewnątrz budynku. Jest to niezwykle istotny element, który wpływa na komfort i prywatność mieszkańców. Skuteczna izolacja akustyczna styropianem może ograniczyć fale dźwiękowe, dochodzące zza ściany sąsiadów, z ulicy czy dźwięki generowane wewnątrz domu.

Właściwości akustyczne styropianu pozwalają skutecznie zminimalizować kilka typów hałasów:

 • Hałas zewnętrzny

Styropian tłumi odgłosy uliczne, ruch samochodowy, hałas sąsiadów itp. Właściwa izolacja ścian zewnętrznych i okien może znacząco zredukować te dźwięki.

 • Hałas wewnętrzny

Odgłosy sprzętów gospodarstwa domowego, rozmowy, muzyka itp.
Wygłuszanie ścian wewnętrznych, sufitów i podłóg może pomóc w utrzymaniu pożądanego poziomu ciszy.

 • Hałas strukturalny

Dźwięki powodowane przez wibracje w strukturze budynku, takie jak kroki na schodach czy podłodze. Wykorzystanie materiałów tłumiących może zminimalizować te dźwięki uderzeniowe.

Izolacja cieplna i akustyczna – właściwości wygłuszające styropianu akustycznego

Styropian akustyczny to specjalny rodzaj styropianu, który stanowi bardzo dobry materiał tłumiący fale dźwiękowe i dźwięki uderzeniowe. Jego najważniejsze właściwości izolacji akustycznej to:

 • wysoka gęstość: idealna gęstość powinna mieścić się w zakresie od 30 do 40 kg/m³, co zwiększa zdolność do tłumienia dźwięków;
 • struktura: tego rodzaju styropian zawiera dodatki, które zwiększają absorpcję dźwięku, a nie tylko jego odbicie;
 • wszechstronność: materiał akustyczny może być stosowany w ścianach, sufitach i podłogach;
 • współczynnik pochłaniania dźwięku: w przypadku styropianu akustycznego Rw może wynosić nawet 40-50 dB, co znacznie podnosi jego parametry izolacji akustycznej w stosunku do zwykłego styropianu.

Styropian akustyczny do wygłuszenia ścian – parametry i zastosowanie

Wygłuszenie ścian styropianem akustycznym jest coraz bardziej popularne ze względu na jego skuteczność i koszty. Oto jego kluczowe parametry i zastosowanie:

 • grubość: do wygłuszania ścian zwykle stosowane są styropianowe płyty akustyczne o grubościach od 20 do 100 mm w zależności od wymagań izolacji;
 • współczynnik pochłaniania dźwięku: styropian akustyczny do ścian może osiągnąć Rw w zakresie 40-50 dB;
 • zastosowanie: materiał o wysokich parametrach akustycznych stanowi doskonałą izolację nie tylko ścian zewnętrznych, w których dźwiękoszczelność jest kluczowa, ale również ścian działowych.
 • kompatybilność z innymi materiałami: akustyczny styropian jest często używany w połączeniu z płytami gipsowo-kartonowymi lub innymi materiałami wygłuszającymi, aby uzyskać lepsze wyniki.

Styropian akustyczny na sufit – parametry i zastosowanie

Izolacja akustyczna stropu ma wiele zalet, zwłaszcza w izolacji między różnymi piętrami. Parametry i zastosowanie styropianu sufitowego o dobrych parametrach akustycznych obejmują:

 • grubość: izolacja akustyczna stropu powinna wynosić od 40 do 100 mm w zależności od wymagań;
 • współczynnik redukcji dźwięku: ten parametr styropianu do izolacji stropów może osiągnąć Rw w zakresie 40-50 dB;
 • zastosowanie: idealny do izolacji między piętrami w wielopiętrowych budynkach;
 • łatwość instalacji: styropian akustyczny jest lekki i łatwy w montażu, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem.

Styropian akustyczny podłogowy – parametry i zastosowanie

Podłoga jest często pomijanym elementem w izolacji akustycznej, ale akustyczny styropian podłogowy może zminimalizować przenikanie dźwięków, takich jak kroki. Parametry i zastosowanie styropianu podłogowego:

 • grubość: dobry materiał tłumiący dźwięki uderzeniowe powinien mieć grubość od 20 do 50 mm;
 • współczynnik pochłaniania dźwięku: odpowiedni styropian tłumiący kroki może osiągnąć Rw w zakresie 35-45 dB;
 • zastosowanie: tego rodzaju izolacja akustyczna podłogi jest idealna pod wykładziny podłogowe, parkiety, płytki itp;
 • komfort chodzenia: styropian do izolacji akustycznej stanowi nie tylko dobry materiał dźwiękochłonny, ale i dodaje miękkości podłodze, co zwiększa komfort chodzenia.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się, jak poprawić izolację akustyczną w swoim domu, odpowiedni materiał tłumiący fale dźwiękowe i dźwięki uderzeniowe to podstawa. Styropian akustyczny wygłusza hałasy pochodzące zarówno te pochodzące z zewnątrz domu, jak i te generowane wewnątrz domu. Pożądane właściwości wygłuszające styropianu, przede wszystkim grubość oraz współczynnik pochłaniania ciepła zależą od indywidualnych potrzeb i wymagań projektu, a parametry te mogą być różne w zależności, czy wybierzesz styropian podłogowy, sufitowy czy do ścian wewnętrznych i zewnętrznych.