Aktualności

Czym ciąć styropian?

05/10/2023
Czym ciąć styropian?

Styropian to popularny materiał stosowany do ocieplania budynków czy tworzenia dekoracji ściennych i sufitowych. Jedną z podstawowych czynności podczas pracy z nim jest jego cięcie. Choć mogłoby się wydawać, że zadanie to nie należy do trudnych, to jednak warto wiedzieć, czym ciąć styropian, aby zrobić to precyzyjne oraz nie generować dużej ilości odpadów. W tym artykule przedstawimy kilka przydatnych narzędzi zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, które pozwalają ciąć styropian.

Nóż do cięcia styropianu

W budownictwie styropian to materiał bardzo często stosowany do izolacji termicznej. Aby otrzymać jego pożądany kształt i wielkość potrzebne są odpowiednie narzędzia do jego obróbki. Czym ciąć styropian? Najpopularniejszymi i najczęściej używanymi narzędziami do cięcia styropianu są noże do styropianu.

Specjalistyczny nóż posiada ząbkowane ostrze, które pozwala na precyzyjne cięcie styropianu i dostosowywanie jego kształtu do wymogów konkretnego projektu. W przypadku stępienia lub uszkodzenia ostrza można je łatwo naostrzyć czy wymienić. Wadą noży do cięcia styropianu jest to, że nie nadają się one do cięcia dużych płyt styropianowych – wymagają za to podziału pracy na etapy. Dodatkowo przy większej ilości materiału cięcie styropianu nożem jest mało wydajne w porównaniu z innymi narzędziami podobnego przeznaczenia.

Nóż termiczny do cięcia styropianu

O wiele bardziej wydajnym narzędziem do cięcia styropianu jest nóż termiczny. Narzędzie to zbudowane jest z ostrza, ramy oraz cienkiej blachy i zasilane jest prądem. Prąd przepływa przez metalowe elementy urządzenia i nagrzewa je, sprawiając, że cięcie styropianu za jego pomocą jest szybkie, łatwe i bardzo precyzyjne. Co więcej, nóż termiczny pozwala na cięcie styropianu nie tylko prosto, ale i pod kątem lub po łuku.

Niewątpliwą zaletą noży termicznych jest fakt, że w przeciwieństwie do zwykłych noży nie generują pyłów w trakcie cięcia styropianu oraz nie pozostawiają zadziorów na jego powierzchni, dzięki temu pozwalają na szybką i efektywną pracę oraz minimalizują ilość zniszczonego styropianu. Korzystając z noża termicznego do cięcia styropianu, warto pamiętać, że ostrze rozgrzewa się do wysokiej temperatury, dlatego należy korzystać z niego z dala od materiałów łatwopalnych. Dodatkowo nóż termiczny do cięcia styropianu jest o wiele lepszy do kształtowania precyzyjnych kształtów niż do cięcia dużej ilości płyt styropianowych, w efekcie czego praca z nim może być czasochłonna.

Przecinarka do cięcia styropianu

Przecinarki do styropianu to niezwykle precyzyjne i wydajne narzędzia do cięcia styropianu. Wykorzystują rozgrzany drut oporowy, który pozwala ciąć materiał prosto, pod kątem, ukośnie, schodkowo, a także wykonać w nim żłobienia, dzięki czemu nadają się do projektów wymagających ogromnej precyzji. Przecinarka do styropianu jest także bardziej wydajna w pracy niż inne narzędzia, jak noże czy noże termiczne oraz pozwala na cięcie dużych płyt styropianowych, dlatego też idealnie nadaje się do prac termoizolacyjnych. Tak jak noże termiczne nie wytwarza pyłu w trakcie cięcia materiału oraz nie zostawia zadziorów na ciętych powierzchniach, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę oraz pozwala zachować wysoką higienę i porządek na stanowisku pracy.

Co więcej, przecinarka do styropianu pozwala regulować temperaturę drutu, dzięki czemu można ją dostosować do rodzaju i grubości materiału. Posiada także bezpiecznik termobimetaliczny, który chroni jej operatora przed porażeniem prądem elektrycznym. Jest to bardzo precyzyjne urządzenie, dlatego niweluje problem z dużą ilości odpadów budowlanych, co przekłada się na niższe koszty pracy ze styropianem. Dostępne są różne rodzaje i wielkości pilarek do cięcia styropianu – od niewielkich urządzeń po duże maszyny, co pozwala dostosować je do potrzeb projektu. Niemniej jednak praca z pilarką wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa, ponieważ istnieje możliwość poparzenia się gorącymi elementami. Warto także wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem, eksploatacją, konserwacją i ewentualną naprawą tych specjalistycznych urządzeń.

Podsumowanie

Na rynku budowlanym dostępne są różne, mniej lub bardziej zaawansowane narzędzia do cięcia styropianu – od prostych noży z zadziorami, przez noże termiczne aż po specjalistyczne przecinarki do styropianu. To, jakie urządzenie wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań oraz wymagań konkretnego projektu. Niemniej jednak warto dokładnie przyjrzeć się im, poznać ich zalety i wady, aby wybrać narzędzie, które pozwoli na szybkie, efektowne i bezpieczne cięcie styropianu.