Aktualności

Dlaczego warto ocieplać dom?

25/07/2023
Dlaczego warto ocieplać dom?

Współczesne budownictwo kładzie duży nacisk na budowę energooszczędnych jedno- i wielorodzinnych budynków, które dzięki odpowiedniej konstrukcji i ociepleniu pozwalają znacznie obniżyć zużycie energii i zmniejszyć emisję smogu. Ocieplanie domów niesie jednak ze sobą o wiele więcej korzyści, poprawiając zarówno komfort ich użytkowania, jak i walory estetyczne. W tym artykule odpowiemy na pytania: czy i dlaczego warto ocieplać dom.

Ocieplanie elewacji, dachu i podłóg

Najwięcej ciepła ucieka przez stare, nieszczelne i nieocieplone dachy, ponieważ ciepłe powietrze unosi się ku górze, zimne zaś opada w kierunku podłogi. A co się z tym wiąże, także podłoga powinna być ocieplona, czyli oddzielona warstwą termoizolacyjną od zimnego podłoża. Ocieplanie podłogi jest równie ważne na poszczególnych kondygnacjach, które tworzą barierę zapobiegającą uciekaniu ciepła. Z kolei ściany zewnętrzne codziennie narażone są na działanie trudnych warunków atmosferycznych, przez co mogą oddawać aż 20% ciepła całego budynku. Ocieplanie domu powinno zatem przebiegać na całej konstrukcji budynku tak, aby nie tworzyły się mostki termiczne przy styku ściany z podłogą czy ściany z dachem.

Ocieplanie domu – najważniejsze zalety

Całościowe ocieplanie domu bez względu, czy w nowym, starym budownictwie, drewnianym czy murowanym jest zatem niezwykle ważne. Oto główne powody, dlaczego warto ocieplać dom:

  • ocieplenie domu pozwala zatrzymać ciepło w środku domu, a co za tym idzie, znacznie zmniejszyć wydatki związane z jego ogrzewaniem;
  • termoizolacja domu chroni go przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, deszcze czy promieniowanie UV;
  • izolacja termiczna domu zapewnia odpowiedni komfort cieplny przez cały rok nie tylko zimą – zarówno dom drewniany, jak i ceglany od maja do września w ciągu dnia wystawiony jest na intensywne działanie promieni słonecznych, pod wpływem których mocno się nagrzewa, oddając ciepło do wewnątrz, przez co w środku wzrasta temperatura;
  • ocieplanie domu daje wiele możliwości wkomponowania izolacji w bryłę budynku i poprawę jej atrakcyjności obecnie stosuje się rozmaite tynki i farby, dzięki którym można całkowicie odmienić jej wygląd ocieplonej elewacji;
  • odpowiednia termoizolacja domu zwiększa jego wartość rynkową – dom można sprzedać o kilkanaście procent drożej, niż w przypadku nieocieplonego budynku.

Czym ocieplać dom – styropian vs. wełna mineralna

Wiadomo już, dlaczego warto ocieplać dom, dlatego pora zastanowić się, jakie materiały wybrać: styropian czy wełnę mineralną. Zarówno wełna, jak i styropian do ocieplania domów doskonale zatrzymują ciepło w budynku i zapobiegają jego stratom. Jednak wełna mineralna traci swoje właściwości termoizolacyjne, gdy nasiąknie. Dlatego też ocieplanie domów styropianem jest lepszym rozwiązaniem w przypadku budownictwa narażonego na dużą wilgotność – styropian jest nienasiąkliwy, nie wchłania wody i pary wodnej. Wełna mineralna z kolei zapewnia lepszą izolację akustyczną, dlatego warto ją zastosować w miejscach narażonych na intensywne działanie hałasu. Mimo to, styropian, który zawiera mikrokanaliki powietrzne przewodzące dźwięk, jest w stanie skutecznie wyciszyć hałas w domach o średnim natężeniu hałasu. Ocieplanie domu styropianem to także prostota wykonania montażu – materiał ten jest lekki, wytrzymały, nie uczula i nie można się nim oparzyć. Z kolei wełna mineralna jest nie tylko droższa, ale i wymaga większych umiejętności montażowych.

Dlaczego i czym ocieplać dom – podsumowanie

Ocieplanie domu daje wiele korzyści: minimalizuje straty ciepła, ogranicza wydatki na ogrzewanie, zapewnia odpowiedni komfort cieplny latem i zimą, przedłuża żywotność domu, wpływa na jego estetykę oraz podwyższa wartość całej nieruchomości. Ocieplanie domu styropianem to właściwy wybór zarówno w przypadku nowego, jak i starego budownictwa, drewnianego i murowanego, dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym, akustycznym, ognioodpornym i wytrzymałościowym. Dodatkowo styropian, jako powszechnie stosowany materiał termoizolacyjny, jest łatwy w montażu i dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie, co jedynie przemawia za tym, że warto nim ocieplić swój dom.