Aktualności

Izolacja podłóg

25/04/2023

Izolacja posadzek ma bardzo duże znaczenie dla użytkowania nieruchomości. Dlatego też jest to etap budowy budynku, który wymaga rygorystycznego przestrzegania wytycznych zwartych w projekcie wykonawczym. Dotyczy to w szczególności wyboru materiału izolacyjnego, na którym inwestorzy często próbują „oszczędzić” wybierając m.in. płyty styropianowe o mniejszej niż zakładana grubości. Jak prawidłowo wykonać izolację podłóg? Gdzie szukać wysokiej jakości materiałów  w konkurencyjnych cenach?

Prawidłowa izolacja podłóg w obiekcie mieszkalnym gwarantuje komfort, chroni przez zimnem przedostającym się z gruntu i w sposób bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem obiektu. Do izolacji posadzek najczęściej wykorzystuje się styropian EPS. Swoją popularność zawdzięcza bardzo dobrym właściwościom cieplnym.

Ponadto EPS jest:

  • lekki,
  • trwały,
  • łatwy w montażu i obróbce,
  • atrakcyjny cenowo.

Styropian EPS stanowi również element izolacji przeciwwilgociowej. Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa to zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do obiektu i negatywnymi konsekwencjami tego procesu.

Izolacja podłóg na gruncie z wykorzystaniem styropianu

Prawidłowo wykonana izolacja posadzek wymaga zastosowania pięciu warstw. Pierwsza to najgłębsza warstwa pod budynkiem. Na tym poziomie rozprowadzane są media. Warstwa jest przysypywana piaskiem, który należy zagęścić. Na zagęszczony piasek rozkłada się warstwę chudego betonu klasy c8/10. Jest to warstwa podkładowa. Na warstwie podkładowej rozkładana jest izolacja przeciwwilgociowa. Standardowo wykonuje się ją z grubej folii. Należy pamiętać o szczelnym rozłożeniu folii na zakład i sklejeniu styków folii. Od szczelności izolacji przeciwwilgociowej zależy jej skuteczność, a co za tym idzie w długiej perspektywie czasu zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników nieruchomości.

Na warstwie izolacji przeciwwilgociowej układa się izolację cieplną ze styropianu. Niska chłonność materiału dodatkowo sprzyja szczelności obu warstw. Styropian zaleca się układać w dwóch , trzech warstwach i na mijankę spoin. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Grubość pojedynczej warstwy wynosi najczęściej do 10 do 40 centymetrów. Wszystko zależy od efektu docieplenia, jaki chcemy uzyskać. Ostatnią warstwę styropianu należy zabezpieczyć folią. Ma to na celu bezpośrednie odizolowanie wylewki od warstwy termoizolacyjnej.

Na zabezpieczony folią styropian wylewana jest wylewka betonowa. Najczęściej jest ona zbrojona siatką zbrojeniową, zgrzewaną. Standardowa grubość wylewki wynosi 5 cm. Ostatnią warstwą jest warstwa wykończeniowa, której wybór zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz przeznaczenia pomieszczenia.