Aktualności

Jak powstaje styropian? Wprowadzenie w świat termoizolacji

19/10/2023
Jak powstaje styropian? Wprowadzenie w świat termoizolacji

Każdy, kto choć raz zajmował się ociepleniem budynku, niewątpliwie zastanowił się nad tym, skąd się bierze ten lekki, biały materiał, bez którego zdecydowana większość wykonywanych prac nie byłaby możliwa. Jak powstaje styropian? W tym artykule zabierzemy Cię w podróż po procesie jego produkcji, zastosowaniach i wielu innych ciekawostkach! Życzymy przyjemnej lektury!

Czym jest styropian?

Zastanawiasz się, co to jest styropian? Styropian lub inaczej polistyren ekspandowany, to materiał budowlany, który zyskał popularność dzięki swoim niezrównanym właściwościom termoizolacyjnym. Jego główną składową jest granulat polistyrenu. Z czego jest styropian? Otóż, główną składową jest właśnie granulat, który pod wpływem ciepła spienia się, tworząc lekką, ale jednocześnie wytrzymałą strukturę.

Granulat polistyrenu, z którego powstaje styropian, to małe kuleczki wykonane z polistyrenu, który jest polimerem syntetycznym. Pochodzi on z rodziny tworzyw sztucznych i jest wytwarzany głównie z ropy naftowej przez proces polimeryzacji.

Proces spieniania granulatu

Aby uzyskać styropian, granulat polistyrenu poddaje się procesowi spieniania. W tym celu granulki są podgrzewane przy użyciu pary wodnej. Pod wpływem ciepła, granulki zaczynają się rozszerzać i spieniać. To właśnie w tym procesie tworzą się charakterystyczne wypustki powietrzne wewnątrz styropianu, które odpowiadają za jego doskonałe właściwości izolacyjne. Więcej powietrza w strukturze oznacza lepszą izolację, ponieważ powietrze jest jednym z najlepszych izolatorów termicznych.

Różnorodność styropianu

Dzięki różnorodności procesu produkcji oraz manipulacji parametrami, takimi jak temperatura czy ciśnienie, możliwe jest wytwarzanie różnych rodzajów styropianu. Możemy mieć do czynienia ze styropianem grafitowym, który dzięki dodatkowi grafitu ma jeszcze lepsze właściwości izolacyjne, czy styropianem podłogowym specjalnie przystosowanym do izolacji podłóg. Inne rodzaje obejmują styropian elewacyjny, który jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, czy styropian wodoodporny, który, jak sama nazwa wskazuje, jest odporny na działanie wody.

Właściwości styropianu

Dzięki swojej unikalnej strukturze, styropian wykazuje niską przewodność cieplną, co czyni go doskonałym materiałem izolacyjnym. Jest też lekki, co ułatwia transport i montaż. Mimo swej lekkości jest wytrzymały i odporny na różne czynniki zewnętrzne.

Jednak nie tylko właściwości termoizolacyjne sprawiają, że styropian jest tak chętnie stosowany. Jest on także odporny na rozwój mikroorganizmów, nie jest chłonny, a także jest materiałem trwałym, jeśli jest prawidłowo montowany i chroniony przed bezpośrednim działaniem słońca. Warto też dodać, że styropian jest materiałem, który można poddać recyklingowi, co czyni go przyjaźniejszym dla środowiska niż wiele innych materiałów budowlanych.

Jak powstaje styropian? – zdradzamy tajniki procesu

Proces produkcji styropianu rozpoczyna się od granulatu, który przechodzi przez etap spieniania wstępnego. Następnie następuje etap spienienia granulek polistyrenu. Tu powstają różne rodzaje styropianu, w tym popularne płyty styropianowe, które zna każdy budowlaniec. W procesie produkcji styropianu grafitowego dodaje się grafit, co zwiększa właściwości izolacyjne materiału.

Jak produkuje się styropian? – o tym należy pamiętać

Produkcja styropianu jest skomplikowanym procesem, który wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Zaczyna się od surowca, którym jest granulat polistyrenu.

Przygotowanie surowca

Granulat polistyrenu to małe, twarde kuleczki. Przed rozpoczęciem procesu spieniania, granulat jest podgrzewany w specjalnych komorach, gdzie jest nasycony parą wodną. Ten proces nazywa się spienianiem wstępnym.

Spienianie granulatu polistyrenu

Po nasyconym spienieniu wstępnym granulat jest ponownie podgrzewany, tym razem do wyższych temperatur. Pod wpływem ciepła granulki rozszerzają się i spieniają, tworząc lekką, porowatą strukturę. W tym etapie powstaje styropian EPS (polistyren ekspandowany).

Formowanie i cięcie

Następnie spieniony materiał jest kierowany do specjalnych form, gdzie jest schładzany i twardnieje, przyjmując ostateczny kształt. W zależności od potrzeb i zamówienia, styropian może być formowany w bloki, które następnie są cięte na odpowiednie kształty i wielkości, czy to w formie płyt, czy w innych kształtach.

Kontrola jakości

Każdy etap produkcji styropianu jest ściśle monitorowany. Właściwa gęstość półproduktu, grubość płyty styropianowej, czy właściwości termoizolacyjne – to tylko niektóre z parametrów, które muszą być spełnione. Dlatego też, producent styropianu regularnie poddaje swój produkt testom, aby zapewnić jego jakość i zgodność ze standardami.

Pakowanie i dystrybucja

Ostatnim etapem jest pakowanie gotowych produktów i ich dystrybucja do klientów. Tu również producent styropianu musi dbać o odpowiednie zabezpieczenie produktu, aby nie uległ on uszkodzeniu podczas transportu.

Jak produkuje się styropian? To proces, który wymaga precyzji, dbałości o szczegóły i zaawansowanej wiedzy technicznej. Dzięki temu, styropian, który trafia na rynek, jest materiałem o wysokiej jakości, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zastosowanie styropianu

Styropian stosowany jest przede wszystkim jako materiał termoizolacyjny, o czym pisaliśmy w artykule “Jaki styropian na ocieplenie domu?”. Budynek ocieplony styropianem to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie. Ale to nie jedyne zastosowanie styropianu. Jest on także wykorzystywany w produkcji izolacji styropianowej, płytek podłogowych czy jako styropian elewacyjny.

Z czego jest styropian i do czego jest wykorzystywany? Sekrety surowca

Choć styropian jest wszechobecny w naszym codziennym życiu, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, z czego tak naprawdę powstaje ten materiał. Jak już wcześniej wspomniano, podstawowym składnikiem styropianu jest granulat polistyrenu. Ale z czego robi się styropian na samym początku?

Ropa naftowa – źródło granulatu

Głównym surowcem potrzebnym do produkcji granulatu polistyrenu jest ropa naftowa. To z niej, w procesie destylacji i polimeryzacji, powstaje polistyren. W trakcie tych procesów ropa jest przetwarzana, oczyszczana i zamieniana na monomery styrenu, które następnie są polimeryzowane, aby utworzyć polistyren. Polistyren w postaci granulatu jest następnie poddawany procesowi ekspansji, aby otrzymać styropian, czyli polistyren ekspandowany.

Zalety ekologiczne styropianu

Mimo że styropian pochodzi z ropy naftowej, co może kojarzyć się z negatywnym wpływem na środowisko, ma wiele zalet. Przede wszystkim styropian nie wywołuje kwaśnych deszczy. W dodatku, dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, pomaga w znacznym stopniu ograniczyć zużycie energii w budynkach, co przekłada się na mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Ponadto, nowoczesne technologie pozwoliły na rozwój recyklingu styropianu, co czyni go jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska.

Styropian a rynek budowlany

W branży budowlanej styropian jest ceniony za swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Budynek ocieplony styropianem nie tylko jest cieplejszy zimą, ale również chłodniejszy latem. To przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację, a także na zwiększenie komfortu życia mieszkańców.

Styropian doskonały termoizolator

Zalety styropianu są nie do przecenienia. Jego właściwości termoizolacyjne sprawiają, że jest doskonałym wyborem do ocieplenia ścian zewnętrznych czy podłóg. Szczególnie popularny jest styropian grafitowy, który dzięki dodatkowi grafitu ma jeszcze lepsze parametry izolacyjne.

Podsumowanie

Jak powstaje styropian to pytanie, na które odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Proces produkcji, różnorodność styropianów oraz ich zastosowanie w budownictwie sprawiają, że jest to materiał niezastąpiony w wielu dziedzinach. Warto stosować go świadomie, pamiętając o jego zaletach i właściwościach.