Aktualności

Termoizolacja balkonu — na co zwracać uwagę?

19/07/2023
Termoizolacja balkonu — na co zwracać uwagę?

Nieestetyczne glony i mchy na balkonie, czy pękające płytki balkonowe, zacieki i odpryskująca farba to główne, ale nie jedyne oznaki tego, że izolacja balkonu została wykonana źle lub wcale. Jeszcze w ubiegłym wieku deweloperzy czy właściciele domów jednorodzinnych nie przywiązywali zbytniej uwagi do ocieplania zewnętrznych elementów budynku. Obecnie, kiedy balkony i tarasy na stałe wpisują się w krajobraz architektoniczny, inwestorzy uświadomili sobie, że ocieplenie balkonu jest bardzo ważną kwestią. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego izolacja na balkon jest potrzebna i jak wykonać termoizolację balkonu krok po kroku.

Ocieplenie balkonu a budownictwo energooszczędne. Dlaczego warto wykonać izolację balkonu?

Balkony to szczególne elementy konstrukcji zarówno bloku, jak i domów jednorodzinnych. Choć obecnie budynki pasywne rezygnują z takiego rozwiązania to balkony i tarasy wciąż cieszą się dużą popularnością — stanowią dodatkową zewnętrzną przestrzeń wypoczynkową oraz pełnią funkcje dekoracyjne. Bez względu na to, czy są to balkony samonośne, czy też wsparte na słupach, to odpowiednie ocieplenie balkonu zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, czyli punktów głównie przy ścianach, drzwiach i oknach, przez które ucieka ciepło. Takie punkty generują większe koszty związane z ogrzewaniem bloku lub domu. Dlatego też prawidłowo wykonana termoizolacja balkonu pozwala nie tylko ograniczyć te wydatki, ale i zwiększyć komfort cieplny oraz poprawić parametry powietrza wewnątrz budynku, a także zapobiega zawilgoceniu balkonu.

Termoizolacja na balkonie — zanim zaczniesz

Na początek należy dowiedzieć się, czy balkon jest ocieplony. Obecne standardy budowlane zakładają, że system ociepleniowy jest wykonany już na etapie ocieplania ścian budynku w tym na balkonach. Ocieplenie balkonu najczęściej wykonuje się w starym budownictwie lub gdy zostało ono źle wykonane, o czym świadczyć może pleśń, grzyby i zawilgocenia pojawiające się na balkonie.

Pozwolenie na izolację balkonu

Jeśli balkon nie jest ocieplony, właściciel lub wynajmujący mieszkanie z balkonem powinien uzyskać pozwolenie administracji i właściciela mieszkania. Po przeglądzie technicznym administracja bloku powinna zlecić wykonanie termoizolacji balkonu. W niektórych przypadkach spółdzielnia mieszkaniowa zgadza się, aby to właściciel samodzielnie wykonał izolację na balkonie, przy czym zwraca mu część poniesionych na ten cel kosztów.

Ocieplanie balkonu styropianem

Zarówno w nowym, jak i remontowanym budynku ocieplenie balkonu obejmuje położenie płyt styropianowych na odpowiednio przygotowanych ścianach i pokrycie ich tynkiem elewacyjnym. Styropian elewacyjny (fasadowy) jest trwały na rozciąganie i odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne, dzięki temu prawidłowo wykonana termoizolacja balkonu oraz wybór odpowiednich klejów, tynków i farb będą miały ogromny wpływ na trwałość elewacji i zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego.

Jaki styropian wybrać na izolację na balkon?

Materiałem najczęściej wybieranym na ocieplenie balkonów jest styropian fasadowy (elewacyjny), który występuje w dwóch wariantach:

  • lekki i tani, ale mniej odporny na obciążenia styropian EPS, który stosuje się do termoizolacji balkonu od spodu i czoła;
  • droższy, ale najbardziej wytrzymały o niskiej nasiąkliwości styropian XPS (styrodur) stosowany do ocieplenia płyty balkonu — barwi się go na zielono lub niebiesko.

Ocieplanie balkonu w 5 najważniejszych krokach

  1. Izolację na balkon należy rozpocząć od usunięcia kolejnych warstw podłogi: płytek ceramicznych, starej wylewki i papy. Jeśli beton po uderzeniu młotkiem wydaje głuchy odgłos, należy go usunąć, a następnie oczyścić i wyrównać całą powierzchnię płyty. Jej ubytki uzupełni zaprawa montażowa.
  1. Przy użyciu poziomicy należy ustalić prawidłowy spadek na poziomie około 1,5%, a następnie nałożyć 5 cm gładzi z uwzględnieniem tego nachylenia. Kolejno warto zagruntować podłoże, stosując środek bitumiczny do izolacji powierzchni wykonanych z betonu.
  1. Następnie należy położyć płynną warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Najczęściej stanowi ona papę układaną w dwóch warstwach.
  1. Kolejnym krokiem będzie położenie właściwego ocieplenia balkonu, czyli styropianu lub styroduru i jego montaż za pomocą odpowiedniego kleju. Styropian należy wyłożyć folią tłoczoną tak, aby zachodziła na elewację, dzięki czemu zabezpieczy ona ściany przed zamoknięciem.
  1. Termoizolację balkonu należy pokryć drugą warstwą gładzi grubej na około 3 cm, a następnie tak przygotowaną powierzchnię wykończyć np. płytami ceramicznymi, naturalnym kamieniem lub deskami kompozytowymi.

Termoizolacja balkonu — podsumowanie

Ocieplenie balkonu powoli staje się standardem w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie, ponieważ zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a dzięki temu znacznie ogranicza zużycie energii potrzebnej na ogrzanie budynku. Brak lub źle wykonana termoizolacja balkonu prowadzi do powstawania pleśni i grzybów oraz pękania płytek. Przed wykonaniem izolacji na balkon warto wybrać odpowiednio wytrzymały styropian elewacyjny, a następnie krok po kroku wykonać czynności zalecane przez ekspertów, aby ocieplenie balkonu jak najlepiej spełniało swoje funkcje.